? آشنایی با مهندسی شهرسازی - URDP.IR
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

URDP.IR

آشنایی با مهندسی شهرسازی


شهرسازی و مهندس شهرساز

شهرسازی مجموعه ای از روش ها است که با بررسی کلیه تحولات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و کالبدی یک شهر، روابط موجود در شهر را در قالب یک نظام هماهنگ، مدیریت و سازماندهی میکند. تلاش برای ایجاد محیطی سالم، ایمن و با کیفیت مهمترین دغدغه شهرسازی است.
متخصص شهرسازی کسی است که با مطالعه و بررسی روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی حاکم بر شهر، برنامهای مناسب برای آینده یک شهر ارائه دهد.  
آموزش مهندسی شهرسازی
رشد و توسعه شهرنشینی و شهرگرایی در دهه های اخیر و در پی آن بروز مسایل زندگی شهری، هدایت توسعه شهرها و مناطق پیرامون آن ها اهمیت ویژه ای یافته است. با توجه به این واقعیات، حرفه شهرسازی و تربیت متخصصین شهرسازی اهمیت می باید. آموزش در دوره مهندسی شهرسازی زمینه ای مناسب برای ساماندهی و هدایت توسعه و حفاظت و بهره بروری از منابع موجود و بالقوه محیطی در نقاط شهری را فراهم می آورد.
مهندسی شهرسازی عبارت از مجموعه آگاهی علمی، فنی در سطح آموزش های عمومی حرفه شهرسازی است. دانش آموختگان این دوره قدرت اجرایی طرح سکونتگاه های شهری و یا در حال شهری شدن را در چارچوب آموزش ها، آگاهی ها و مهارت های علمی- فنی خواهند داشت.
دوره کارشناسی مهندسی شهر سازی در پی تحقیق بخشیدن به موارد زیر است:
  • گسترش دانش و مهارت شهرسازی به منظور تربیت نیروی انسانی آگاه و کارآ که بتواند در خدمت رشد و تحول همه جانبه کشور قرار گرفته و نظارت و مراقبت بر توسعه پایدار شهری براساس طرح های مصوب را بر عهده گیرد.
  • تربیت کارشناسانی که بتوانند رابطه مناسب بین برنامه های اجتماعی- اقتصادی و توسعه ای را در اجرای طرح های شهری فراهم آورند و بر اجرای طرح ها و برنامه های توسعه نظارت نموده و در ارتقاء کیفیت و کارآیی محیط های شهری موثر باشند.
  • زمینه های علمی و فنی دوره های تخصصی شهرسازی را تقویت کرده و آماده سازی زمینه برای دوره تخصصی کارشناسی ارشد و دکتری شهرسازی را در دستور کار قرار می دهد.

ادامه تحصیل

در حال حاضر امکان ادامه تحصیل دانش آموختگان مهندسی شهرسازی در مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری در داخل و خارج از کشور فراهم می باشد.
در مقطع کارشناسی ارشد این رشته در داخل کشور دارای گرایش های برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی منطقه ای،  طراحی شهری و مدیریت شهری می باشد.
همچنین دانش آموختگان رشته شهرسازی می توانند در داخل و خارج از کشور در رشته هایی نظیر برنامه ریزی حمل و نقل شهری، برنامه ریزی مسکن، برنامه ریزی زیست محیطی، آمایش سرزمین و ... به ادامه تحصیل بپردازند.

توانایی های یک مهندس شهرساز
 دانشجوی شهرسازی در طول مدت تحصیل قدرت تحلیل بالا در حل مسایل و مشکلات شهری در ابعاد مختلف کالبدی، اقتصادی، جمعیتی و اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و ...، تسلط بر  مبانی جامعه شناسی و اقتصاد شهری، تحلیلی های آماری و مدل سازی، آشنایی با مفاهیم محیط شناسی و روان شناسی محیطی را می آموزد.
همچنین با مفاهیم هنری و تکنیکی طراحی مثل روانشناسی رنگ ها، رسم فنی، پرسپکتیو و هندسه فضایی آشنا  و در  طراحی فضا به صورت دو بعدی و سه بعدی چیره می گردد.
داشتن روحیه کار گروهی و توانایی انجام فعالیت های مشترک و گروهی از دیگر تونایی های متخصصین شهرسازی است.
تسلط بر نرم افزارهای تخصصی عامل مهمی در موفقیت یک مهندس شهرساز به شمار می روند. برخی نرم افزارهای تخصصی شهرسازی عبارت اند از:
  • نرم افزارهای ترسیمی مانند AutoCad
  • نرم افزارهای تحلیلی مانند Arc GIS
  • نرم افزارهای گرافیکی مانند PhotoShop
  • نرم افزارهای مدل سازی 3 بعدی مانند SketchUp و CityEngine
  • نرم افزارهای آماری مانند SPSS
  • نرم افزارهای عمومی مانند مجموعه Microsoft Office

برنامه ریزی  و هدایت توسه یک شهر نیازمند تخصص های مختلف می باشد و از این رو شهرسازی در ارتباط نزدیک با رشته هایی نظیر معماری، عمران، حمل و نقل، علوم اجتماعی، جامعه شناسی، اقتصاد، جغرافیا، روانشناسی و...  قرار دارد. بنابراین متخصصین شهرسازی در عین آشنایی با این تخصص ها به عنوان مدیر تیم های مختلف تخصصی و هماهنگ کننده آن ها می تواند در فرایند ساماندهی و بهبود فضاهای زیستی و محیطهای زندگی در سطوح مختلف روستایی، شهری و منطقهای نقش مؤثر داشته باشند و با ارائه طرحهای مختلف در مدیریت طرح و برنامهریزی و اجرای این فضاها مشارکت نمایند.

فرصت های شغلی دانش آموختگان شهرسازی

زمینه های کاری مهندس شهرسازی در کشور بسیار متفاوت و متنوع است. مهندس شهرسازی می تواند در سازمان های وابسته به مسایل سکونتی و شهری از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی، استانداری ها، بنیاد مسکن، شهرداری های مناطق و نواحی شهری و سازمان های وابسته به آن ها مانند دفاتر نوسازی بافت های فرسوده، سازمان نوسازی، سازمان زیباسازی شهری و سازمان های پیشگیری و مدیریت بحران استخدام شوند.
همچنین فعالیت در بخش خصوصی – در شرکت های مهندسین مشاور شهرسازی، معماری، برنامه ریزی منطقه ای و  … – زمینه شغلی مناسب دیگری برای مهندسان شهرسازی می باشد. در صورت داشتن سرمایه، تجربه و سایر شرایط لازم، مهندس شهرسازی می تواند به طور مستقل به تاسیس شرکت مهندسی مشاور شهرسازی بپردازد و در تهیه انواع طرح های توسعه شهری، روستایی و منطقه ای، انجام پروژه های محوطه سازی، تفکیک زمین، طراحی محله و ...، برنامه ریزی و طراحی شهرک های گوناگون (مسکونی، صنعتی، تجاری)، برنامه ریزی و طراحی شهرهای جدید و ... مشارکت نمایند.
مهندس شهرسازی می تواند با عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان و اخذ پروانه اشتغال به عنوان مهندس ناظر و مهندس طراح در پروژه های ساختمانی مشارکت نماید.
از دیگر فعالیت هایی که مهندس شهرسازی می تواند انجام دهد، این است که به عنوان کارشناس رسمی دادگستری به حل پرونده های مرتبط به حوزه کاری خود بپردازد.
در صورت ادامه تحصیل و داشتن مدرک دکتری تدریس دانشگاهی از دیگر فرصت های شغلی دانش آموختگان شهرسازی می باشد که با توجه به افزایش تعداد دانشگاه ها دارای جاذبه بسیار می باشد.
با توجه به تداوم روند توسعه شهرها در کشور و لزوم بکارگیری متخصصان کارآزموده شهرسازی جهت برنامه ریزی، طراحی و اجرای پروژه های مرتبط، در سال های آتی بازار کار  و فرصت های شغلی پیش روی مهندسان شهرسازی قرار خواهد گرفت.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبسایت :