? پایداری اکولوژیک در شهرهای ناحیه مرکزی ایران - URDP.IR
X
تبلیغات
زولا

URDP.IR

پایداری اکولوژیک در شهرهای ناحیه مرکزی ایران

پایداری اکولوژیک در شهرهای ناحیه مرکزی ایران
نخستین همایش توسعه شهری پایدار،  ایران- تهران، ۱۳۸۹، پوستر
 
الهام لشکری، مهرشاد خلج
 
رشد بی رویه جمعیت، افزایش شهرنشینی و مصرف بیش از حد و غیرمسولانه انرژی های فسیلی، به ویژه در دهه های اخیر حیات شهرها را به عنوان بزرگترین مصرف کننده منابع طبیعی مورد تهدید جدی قرار داده است. از این رو توجه به پایداری به یکی از مباحث مهم در ادبیات شهرسازی جهان بدل گشته است. همگام با رشد و توسعه تکنولوژیکی توجه به مفاهیم پایداری، توسعه پایدار، شهر پایدار، شهر اکولوژیک و طراحی هماهنگ با محیط زیست لازمه جوامع بشری عصر حاضر می باشد.
توسعه شهری پایدار را می توان به عنوان توسعه ای تعریف نمود که سلامت اجتماعی و اکولوژیکی بلند مدت شهرها را بهبودمی بخشد. چنین توسعه ای در شهرهای مختلف جهان با توجه به مسایل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، کالبدی و زیبا شناختی آن روندی متفاوت داشته و همچنین در طول زمان دستخوش تغییرات می گردد. در راستای نیل به پایداری شهری مطالعه کالبد و عملکرد شهرها، برنامه ریزی و طراحی شهری، طراحی اکولوژیک در مفهوم کلونی های اکولوژیک، دهکده اکولوژیک، شهر اکولوژیک و سایر اشکال طراحی محیطی امری ضروری می باشد.
به نظر می رسد که در گذشته شهرهای ما بهترین پایداری اکولوژیکی را متجلی ساخته اند. توجه به مفاهیم اکولوژیکی و محیطی نظیر آب، خاک، پوشش گیاهی، توسعه سازگار با طبیعت، جهت گیری ساختمان ها و معابر با توجه به زاویه تابش و جهت باد، استفاده از مصالح بوم آورد و مواردی دیگر همگی از ابعاد پایداری اکولوژیک در شهرهای کهن ایران هستنند. این مقاله با هدف شناسایی ابعاد اکولوژیک در پایداری شهرهای منطقه مرکزی ایران، به مطالعه و بررسی شهرهای تاریخی این پهنه سرزمینی پرداخته است تا بتواند از آن به عنوان راهکاری موثر و کارا در جهت تحقق اهداف پایداری در شهرهای امروزی استفاده کند.
 
کلمات کلیدی: توسعه پایدار، شهر پایدار، اکولوژی شهری
 
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبسایت :